piątek, 3 kwietnia 2015

Warto dbać o szczegóły w domu

Dekorując dom należy pamiętać o wielu szczegółach, które tworzą ostateczny efekt. W toalecie warto zadbać o właściwy kolor i styl wyposażenia oraz dodatków. W kuchni natomiast warto zwrócić uwagę na najmniejsze szczegóły takie jak naczynia- które powinny być z różnych materiałów np. melamina. Podobnie powinniśmy postąpić z każdym pomieszczeniem w domu

Skandynawsko - czyli jak?

Najbardziej popularnym stylem wnętrzarskim na świecie jest pewnie skandynawski. Z jednej strony spory udział w tym ma IKEA, która ma swoje sklepy na całym świecie. Jednak ten styl to nie tylko IKEA, a właściwie z tą szwedzką marką niewiele ma wspólnego. Taka kariera wnętrz skandynawskich nie powinna dziwić. Prostota, inspiracja naturą, jasne kolory, dużo drewna i stylowych dodatków - to po prostu się sprawdza nawet w trudnych wnętrzach (takich jak małe mieszkanie, skosy, czy też problem z brakiem wystarczającej ilości naturalnego światła). Prawda jest jednak taka, że wnętrz zachowujących wszystkie cechy stylu skandynawskiego nie jest aż tak wiele. Poza tym - to nie jest styl jednolity.


Niech żyje Vintage!

Mocnym trendem i takim, który utrzymuje się już od wielu lat jest vintage/retro. Nic nie wskazuje na to, żeby szybko minął. Uważam, że elementy tego stylu sprawdzą się świetnie w każdym wnętrzu. Jak ze wszystkim - trzeba mieć umiar. Warto poszukać poszewek na poduszki z nadrukiem w tym stylu, świetna jest również ceramika, czy też szkło (jak fasetowane, kolorowe kieliszki do wina). Ten styl tworzą detale - tekstylia, grafiki, dekoracje. Jeżeli mamy oryginalne epokowe przedmioty to tym lepiej - warto je wykorzystać. Tak wiec nie wyrzucaj serwety koronowej po babci, nie wyprzedawaj serwisu porcelanowego, czy też kryształowych wazonów. Zastanów się jak możesz wyeksponować te przedmioty, które przecież są bardzo oryginalne i jednocześnie są rodzinną pamiątką.


Znaczenie słowa vintage

Vintage ? styl w kulturze i sztuce.

W modzie, w której zaistniał w XIX wieku, polega na noszeniu rzeczy z innej epoki albo stylizowanych na takie oraz łączeniu stylów pochodzących z różnych epok. Ubrania z poprzednich dekad albo starsze niż 20 lat są zwykle uznawane za vintage. Powinny to być zarazem rzeczy wysokiej jakości, mało podatne na zniszczenia, którym upływ czasu nadaje szlachetności. Obecnie słowem tym określa się produkty, które jedynie nawiązują do poprzednich epok1. Vintage nie stroni od zestawień awangardowych i szokujących, to styl dla osób szukających swych korzeni i chcących pokazać swój indywidualizm.

Styl ten znalazł również swoje miejsce w projektowaniu wnętrz. Cechą charakterystyczną stylu vintage jest łączenie przeciwieństw. Wnętrze vintage można stworzyć na trzy sposoby:

stylizując nowe rzeczy na wzór poprzednich epok,
wprowadzając stare, stylowe meble w nowoczesne wnętrze,
wnętrze stylizowane z historią łącząc z nowoczesnymi elementami.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Vintage


Urządzanie wnętrza - fajna sprawa?

Urządzenie mieszkania to fajna sprawa, jest tyle rożnych styli i ciekawych dodatków - nic tylko wybierać, decydować i kupować. Niestety często takie podejście kończy się nieciekawie - kasą wyrzuconą w błoto, brakiem harmonii we wnętrzu i kacem moralnym (że się tyle pieniędzy na głupoty wydało). Jak uniknąć tych błędów? Przede wszystkim ważna jest konsekwencja w stylu. Co prawda eklektyczne wnętrza są bardzo fajne, ale naprawdę mało kto potrafi z wyczuciem łączyć style. Najlepiej zdecydować się na jasne kolory ścian (najlepiej białe), dobrze sprawdzi się szarość, drewniana podłoga z bielonego drewna, neutralne płytki. Lubisz kolor? Super - kup kolorowe zasłony, dywany, poduszki, czy też krzesła. Jeśli lubisz szaleć z dodatkami, baza musi być neutralna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz